Lidé z Aše dostanou šanci rozhodnout o využití části městského rozpočtu

3. 1. 2022/Participace
Lidé z Aše dostanou šanci rozhodnout o využití části městského rozpočtu

Rozhodnout, jak se bude město formovat, ovlivnit jeho budoucnost a zlepšit životní prostředí. Ale také navrhnout změny a zapojit se do plánu rozvoje. To vše nabízí obyvatelům Aše platforma PinCity, se kterou letos poprvé přišla tamní radnice.

Aš připravuje na příští rok oficiální participativní rozpočet, nultý ročník vyvolal u veřejnosti vlnu pozornosti.

„Zájem byl obrovský. V třináctitisícové Aši se na web tadytomas.cz přihlásilo deset tisíc unikátních počítačů. Mnozí z přihlášených se navíc opakovaně vraceli, což je skvělé. S něčím takovým jsme vůbec nepočítali,“ řekl ašský starosta Dalibor Blažek s tím, že celkem lidé radnici zaslali téměř pět desítek projektů.

„Z nich jsme nakonec vybrali osmnáct. V seznamu je například vybudování psího parku, s tím by nám mohla pomoci některá z místních firem, či pumpa pro cyklisty. Dokážu si představit, že tady zastaví, dofouknou kola, odpočinou si a třeba se občerství. Dalším nápadem byly Smart toalety, skatepark nebo veřejný gril. To je také zajímavý projekt, protože ne každý má k dispozici zahradu, kde by si občas mohl něco připravit na otevřeném ohni,“ jmenoval Blažek.

Podle starosty se první projekty zkušebního nultého ročníku začnou chystat na příští rok. V rozpočtu na ně bude vyčleněno půl milionu korun. V únoru by pak radnice chtěla vyhlásit oficiální první ročník, avšak už podle nových pravidel.

„Ta jsou v současné době již hotová a projednaná radou města. Určují způsob přihlašování projektů, jejich kritéria, metody výběru a hlasování o navržených projektech,“ upřesnil s tím, že lidé by své návrhy mohli podávat do konce března, pak proběhne hodnocení a následně hlasování veřejnosti.

„Vybrané projekty bychom chtěli představit nejen na stránce tadytomas.cz, ale i někde ve veřejném prostoru, kde by mohly být na očích. Ty úspěšné pak budeme realizovat za rok, tedy v roce 2023,“ nastínil starosta Blažek.