Budoucnost Kunovic je i v rukou občanů

28. 5. 2021/Články
Budoucnost Kunovic je i v rukou občanů

Obyvatelé Kunovic mají nově možnost přímo ovlivnit vývoj města. Radnice totiž spustila komunikační kanál kunovice.pincity.cz, skrze který lidem servíruje nejčerstvější informace o tvorbě nového strategického plánu města a jeho vývoji do budoucnosti. Nápady a podněty přitom očekává i od občanů.

„Chceme, aby se jim ve městě příjemně žilo, proto jsme zvolili nejjednodušší přístup k informacím, které se jich přímo dotýkají. Zároveň jsme hledali moderní řešení pro 21. století,“ uvedl Pavel Vardan, starosta Kunovic, podle kterého je hlavní výhodou novinky přehlednost a transparentnost. „Cílem je interaktivním a zábavným způsobem ukázat, jak budou Kunovice vypadat v budoucnosti a jaké jsou představy obyvatel,“ dodal starosta.

Obyvatelé na webu najdou informace o tvorbě strategického plánu a získají možnost jej ovlivnit, do zrodu dokumentu se totiž může zapojit úplně každý. Jakmile jej město dokončí, stránku využije k prezentaci.

Centrálním místem kunovice.pincity.cz je mapa, na které postupně přibývají projekty, roztříděné do několika kategorií podle oblastí strategického plánu (rekonstrukce Kulturního zařízení Pálenice, rekonstrukce koupaliště nebo výstavba dětských hřišť). Na přehledných kartách jednotlivých záměrů jsou všechny důležité informace. „Postupným cílem je zapojit občany do rozhodování o budoucnosti města, aby s vedením aktivně vedli debatu o jeho dalším směřování. Diskuze s nimi je pro radnici důležitým vodítkem pro plánování nejen pro proces tvorby strategického plánu, ale i do dalších let,“ zdůraznil Vardan.

Jednou z formou zapojení občanů do strategie je i sběr jejich návrhů. Nikdo přitom nemusí absolvovat složitou registraci, ani poskytovat žádné osobní údaje kromě jména. Systém navíc umožňuje přihlášení i přes už existující účty na Facebooku a Googlu. „Registrace je rychlá a anonymizovaná. Ale budeme vděční i za nastavení preferencí pro následné notifikace. A pak už stačí umístit návrh do mapy, přidat k němu co nejvíce informací a fotek,“ doplnil návod pro práci s aplikací Vardan.